Yer Örtüsü

Yer Örtüsü

Yer Örtüsü sera ve benzeri tarım alanlarında zemine serilen ve daha verimli bir yetiştiricilik yapılmasına olanak sağlayan özel bir üründür. Sera taban örtüsü olarak üretilen ürünler sahip olduğu özellikler bakımından tarıma yönelik bazı avantajlar sağlamaktadır. Özellikle sebze ve meyve yetiştiriciliğinde birçok olumsuz etkiyi ortadan kaldırmak üzere tercih edilen sera taban örtüsü tarımcılığın dışında farklı alanlarda da kullanılabilmektedir. Yer örtüsü belirli bazı özelliklere sahip olan ve bu özellikler nedeniyle sebze ve meyve yetiştiriciliğinde birçok farklı avantaj sağlayan bir ürün çeşididir.

Yer Örtüsü Nedir

Yer Örtüsü nedir sorusu profesyonel seracılar tarafından biliniyor olsa da amatör olarak meyve ve sebze yetiştiriciliği yapan kişiler için cevabı aranan bir sorudur. Özellikle son yıllarda hobi bahçelerinin artması ile birlikte amatör olarak sebze ve meyve yetiştiriciliği yapan kişilerin sayısı da artış göstermektedir. Bu durum beraberinde sera taban örtüsünün ne olduğu ve ne işe yaradığı sorularını da gündeme getirmektedir.

Yer Örtüsü

Sera taban örtüsü tarım yapılan alanların tabanına serilen ve burada yabancı otların çıkmasını engelleyen bir üründür. Serildiği alanlarda toprağın ısısını koruyan ve aynı zamanda çamurlaşmayı engelleyen sera taban örtüsü fotosentez etkinliğini de artıran bir özelliğe sahiptir. Yüksek ağırlıkta ve siyah renkte üretilen bu ürünler zirai örtüler olarak bilinmektedir.

Yer Örtüsü Ne İşe Yarar

Girdiğiniz birçok serada tabanda siyah renkte dikkatinizi çeken sera taban örtüsü ne işe yarar denildiğinde bu ürünlerin tarıma sağlamış oldukları çok önemli avantajlar ön plana çıkmaktadır. Sera taban örtüsü çok daha verimli bir yetiştiricilik için tercih edilmektedir.  Öncelikli olarak bu ürünler serildiği alanlarda çamurlaşmayı önlemektedir.  Sebze ve meyve yetiştiriciliğinde en önemli olumsuz etkenlerden birisi olan yabancı otların çıkmasına ve bu otların sebze ve meyveleri sarmasına engel olmaktadır. Her ne kadar ağır ve kalın bir yapıda olsa da su geçirme özelliği sayesinde toprağın hava ve su almasını desteklemektedir.  Yine siyah renkli yapısı ışık difüzyonu sağlayarak fotosentez etkinliğini artırmaktadır.  UV katkılı bir ürün olarak toprağın ısısını koruyan sera taban örtüsü sebze ve meyve yetiştiriciliğinde etkin bir rol oynamaktadır.

16.12.2022
95
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Ahmet Yılmaz
Ahmet Yılmaz
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1